Výsledky vyhledávání

Jak správně vybrat stavební pozemek a na co si dát pozorNebojte se, nebudeme se dnes bavit o tom, zda jste si něco zjistili o lokalitě, kde pozemek stojí nebo jestli se vám tam líbí, jestli tam je občanská vybavenost a tak dále. Tohle přeskočíme a podíváme se na zásadnější věci, které byste si měli zjistit dopředu, než daný pozemek koupíte.

Je pozemek opravdu stavební?

Zaprvé musím varovat před inzeráty – nespoléhejte se na ně na 100 %. Ještě neznamená, že když je u inzerátu napsáno, že pozemek je stavební, tak tomu tak opravdu je. Někdy se totiž bohužel stává, že si lidé o svém pozemku něco myslí, ale skutečnost je někde jinde.

Ale kde toto zjistit?

Určitě se podívejte do územního plánu dané obce. Jestli vám někdo řekne, že se máte podívat do katastru nemovitostí, tak mu rovnou nafackujte, tam tuto skutečnost totiž nezjistíte. Ale pozor, pokud na katastrálním úřadě bude napsáno orná půda, louka a jiné, tak to neznamená, že by to nemohl být stavební pozemek.

Není na pozemku stavební uzávěra?

Po výběru pozemku si určitě zavolejte také na daný městský (nebo obecní) úřad, zda na něm není stavební uzávěra.

Stavební uzávěra totiž znamená, že se v dané době nesmí stavět, byť máte stavební pozemek. Tato situace může nastat z několika důvodů např. obec se nechce nadále rozšiřovat, ČOV nemá další kapacitu na připojení…a tak podobně.

Důvodů může být několik, a to by se vám potom doba, než byste mohli začít stavět, mohla protáhnout i na několik let.

Pozor na veřejná omezení

Další potřebnou informací, která je velmi důležitá, jsou veřejná omezení, tzv. regulativ.  To dost ovlivní i vaši stavbu, může se totiž stát, že vám nepovolí třeba modrou barvu na fasádě, sklon střechy a tvar, výšku stavby… To vše zjistíte opět na stavebním úřadě dané obce.

Může se v daném místě vůbec stavět?

Například les v okolí, železnice a další mají okolo sebe ochranné pásmo. Třeba právě do vzdálenosti 50 metrů od lesa lze stavět pouze se souhlasem orgánu ochrany lesa. Dále od elektrického vedení se smí stavět ve vzdálenosti nejblíže 7 metrů, takže se dobře podívejte, jak přesně toto vedení vede přes pozemek, aby se vám tam vaše stavba vůbec vlezla.

Hranice pozemku

Důležité je také myslet na to, že pozemek má nějaké hranice a ty mají také svá pravidla. Stavba může stát nejblíže 2 metry od hranice pozemku, v některých případech dokonce 4 metry. A také musím zmínit, že vzdálenost mezi dvěma sousedícími domy je 7 metrů.

Omezení a regulí je mnoho, ale pokud si vše zjistíte dopředu, tak se můžete na vše připravit a váš výběr pozemku bude snazší a bez dalších větších překvapení.

Přeji dobrý výběr vašeho pozemku, a hlavně ať vše proběhne bez starostí.

Michal Korič
Telefon: +420 722 533 689
E-mail: koric@bez-starosti.cz

Porovnejte nabídky