Výsledky vyhledávání

Jaké daně se Vás týkají v případě, že prodáváte či kupujete nemovitost?Ještě než Vám přijde výplata, tak Váš zaměstnavatel odvede spoustu peněz na daních státu, poté jdete se svými zdaněnými penězi do obchodu a platíte za každý nákup další daně a na benzínce natankujete benzín, na který se přidá spotřební daň a až na celkovou cenu se přidá daň z přidané hodnoty.

Jednoduše řečeno neustále platíme daně a není tomu jinak ani u nemovitosti a pokud budete nemovitost kupovat či prodávat, tak byste měli být v obraze jaké daně se Vás týkají a případně jakým daním se dá vyhnout.

Daň z nabytí nemovitosti

Tuto daň platí vždy kupující, je ve výši 4 % a musíte ji uhradit do 3 měsíců po nabytí.

Zhruba můžete počítat 4 % z kupní ceny, ale nemusí tomu tak vždy být, finanční úřad se brání tomu, aby lidé nemohli ponížit daň například nízkou cenou v kupních smlouvách, a tak při podávání daňového přiznání musíte zvolit, zda se bude daň vypočítávat směrnou hodnotou anebo doložením znaleckého posudku.

Pravděpodobně půjdete cestou vypočítání daně směrnou hodnotou a dostanete formulář, který normální smrtelník v životě nemůže vyplnit správně. Vezměte si na finanční úřad rovnou čokoládu a můžete dané paní okamžitě poděkovat, že celý formulář vyplní s Vámi.

Tato daň se nevztahuje na družstevní bydlení, jelikož nenabýváte nemovitost, ale podíl!

Daň z nemovitých věcí

Dříve také daň z nemovitosti, ale asi to vypadalo příliš podobně jako předchozí daň, a tak jsme dostali nový název. Tato daň se podává do 31. ledna a platí se do konce května každým rokem. Nemusíte se bát, že byste na daň zapomněli, protože po prvním podání Vám bude chodit každý rok automaticky složenka.

Daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou částí, a to daně za pozemky a daně za stavby. O konečné výši daně rozhodují metry čtvereční nemovitosti a koeficienty, které stát pro jednotlivé typy nemovitostí určil.

Každopádně tato daň míří do rozpočtu radnice, pod kterou daná nemovitost spadá, a tak je výše všude jiná.

Pokud Vaše město v minulých letech zrušilo například poplatky za popelnice a všichni oslavovali, tak následně potichu zvedli daň z nemovitých věcí a vše bylo vyřešeno. 🙂

Daň z příjmu

Tato daň je ve výši 15 % a počítá se z rozdílu mezi kupní cenou a prodejní cenou, pokud neuplynuly státem požadované lhůty držení nemovitosti.

Jak jsem již několikrát zjistil, tak většina lidí si myslí, že musí vlastnit nemovitost alespoň 5 let, aby se vyhnuli této dani, ale ono je tam možností více.

Jedna z možností je prokázat finančnímu úřadu, že nemovitost sloužila po dobu minimálně dvou let k vašemu bydlení a daň z příjmu se Vás netýká. Záměrně píši ,,prokázat k vlastnímu bydlení“, jelikož se nejedná o nutnost mít v místě trvalé bydliště.

Máme tady ovšem dokonce možnost vlastnit nemovitost klidně i třeba měsíc a vyhnout se této dani a to prokázáním, že jste do jednoho roku od prodeje vynaložili získané prostředky na uspokojení bytové potřeby neboli prostě si za to koupíte jinou nemovitost a není co řešit.

 

Pokud Vás zajímají také jiné věci ohledně nemovitosti, tak se mrkněte na www.jansznapka.cz do mého blogu a určitě tam najdete článek, který pro Vás bude přínosný a pokud nenajdete odpovědi na své otázky ani tam, tak mi zavolejte na telefonní číslo +420 733 310 002 a zeptejte se na cokoli.

 

 

 

Porovnejte nabídky