Výsledky vyhledávání

Jaké existují druhy realitních kanceláří?Když se řekne realitní kancelář, tak většina z nás si představí člověka v kravatě, který nějakým způsobem nabere nemovitost a vzápětí ji prodá. Dnes se vám pokusím vysvětlit, jak funguje realitní makléř v RK a jak celkově RK pracují.

Existují realitní kanceláře, které fungují rozdílně a tím se může lišit i jejich práce a kvalita. U nás to jsou:

  • makléř, který pracuje sám na sebe bez pomoci RK,
  • klasická RK, kterou známe všichni,
  • MLM RK,
  • Broker pool RK.

Já osobně jsem si vyzkoušel všechny kategorie, ale jedna z nich nebyla jako makléř. Vše vysvětlím později.

Klasická realitní kancelář

Neznám přesný název pro tuto kategorii, ale klasická se rozumí odměňování makléře procentuálně dle výkonu.

Zpravidla to bývá tak, že když se rozhodnete pracovat pro nějakou RK, tak vám přidělí zkušeného makléře, který vám ukáže, jak vše funguje. Používáte veškeré služby RK i jejich značku a logo. Za tyto služby, školení a know-how RK se samozřejmě musí platit, a to v podobě procent z provize. Každá RK to má nastavené jinak. Ze začátku můžete dostat 40/60 tj. 40 % pro vás a 60 % pro RK. Jak se ve své práci zlepšujete, tak se dostáváte na lepší procenta. U většiny to je 70/30, ale můžete narazit i na štědřejší RK kde dostanete 80/20, ale takových moc není. Myslím, že znám snad jen jednu.

Důležité je, abyste si pohlídali, zda za odvedená procenta dostanete adekvátní pomoc.

Já bohužel takové štěstí neměl.  Začínal jsem sice na lepších procentech, popravdě teď si nevzpomenu přesně, ale myslím 55/45. Bohužel se mi nedostávalo adekvátní pomoci, tak jsem po druhé prodané nemovitosti odešel a šel pracovat sám na sebe.

Makléř sám na sebe

Tuto kategorii bych nedoporučoval žádnému začátečníkovi, který nemá zkušenosti s prodejem nemovitostí a ani v podnikání. Pokud se nemáte na koho obrátit, s kým se poradit, tak na tuto možnost zapomeňte. Můžete dopadnou velmi špatně.

Jestli máte nějakou zkušenost a věříte si, tak to může být ze začátku moc fajn. Budujete si vlastní jméno. Pokud se vám daří a máte zakázky, tak je to více než příjemné, protože se s nikým nemusíte dělit o provizi a jde vám „100 %“ do kapsy. Proč ty uvozovky? Protože z něčeho musíte platit reklamu, inzerci, advokáty…

Pokud se udržíte v poměru 70/30, tak si myslím, že budete velmi úspěšní. Nicméně, ale pracovat sám není dlouho udržitelné. Jako jednotlivec nedostanete slevy na případnou inzerci a jiné služby, takže vás vaše práce vyjde mnohonásobně dráž než v nějaké organizaci.

Veškeré informace si musíte dohledávat na internetu nebo volat odborníkům na danou problematiku, a to není zadarmo. Časově to je mnohem více náročné na organizaci a stihnete mnohem méně věcí.

MLM realitní kancelář

S MLM (Multi Level Marketing) systémem se setkáváme dnes a denně. Existují různé MLM sítě např. s kosmetikou, potravinovými doplňky a je tomu tak i v realitních kancelářích.

Já sám jsem byl v jedné sítí a pořád i sem registrovaný, ale už jen jako uživatel. Aktivně to už nebuduji, ale jejich systém se mi líbí i produkty, tak to využívám.

Jak to funguje v realitní kanceláři?  Malinko bych to přirovnal ke klasickému odměňování s tím rozdílem, že tu si budujete síť makléřů a každý makléř z toho profituje několika procenty. Záleží strašně moc na struktuře vaší sítě.

Můj nejoblíbenější systém v MLM je libovolné uspořádání sítě.

A asi nejhorší struktura je pyramida.

 

 V prvním případě vydělávají všichni. Ten, co je mezi posledními, tak může vydělávat více, než ten, co je tam jako první nebo založil tuto síť.

A v tom druhém případě vydělává bohužel jen ten, co je na horních pozicích. Přirovnal bych to k zaměstnání, kde je úplně nahoře majitel firmy, potom ředitel, manager, vedoucí směny a pak dělník.

MLM může být velmi spravedlivé, ale musíte si zjistit jakou strukturu sítě je možné vytvořit.

Já jsem se díky MLM systému naučil podnikat, získal sebevědomí a poznal mnoho přátel a obchodních partnerů.

Broker Pool realitní kancelář

Poslední kategorie je bych řekl nejmladší kategorii v realitním byznyse. Myslím si, že tento systém je nejspravedlivější ze všech.

Kdybych to měl zjednodušit, tak si tato kategorie vzala to nejlepší z těch předchozích a spojila je do jedné.

Fungujete pod RK, ale zároveň si budujete své jméno i svoji značku. O provizi se nedělíte, co vyděláte je vaše. Přitom využíváte veškeré know-how RK, máte se s kým poradit, vždy je někdo na telefonu nebo online, případně osobně se scházíte. Jste prostě součástí týmu.

Starají se o váš marketing, veškeré služby máte mnohonásobně levnější, než kdybyste jeli jen sami na sebe. A teď přichází otázka, ale z čeho ta kancelář žije, když si vezmete 100 % provize?

V tomto případě dáváte měsíční paušál a záleží samozřejmě v jak velké organizaci jste. Takže částka se může lišit.

Tento systém tedy není jen tak pro někoho komu se nedaří nebo je líný. Tady musíte makat. Nemáte tu nad sebou žádného vedoucího. Pořád se do toho zadku musíte kopat sami, ale s tím, že jste v týmu, kde vás kolegové podpoří a pomůžou v jakékoli situaci. Vždy se máte na koho obrátit. 

No prostě – není realitní kancelář jako realitní kancelář. Některá může motivovat k výkonům, druhá vás může srazit k zemi, a obojí se pak projevuje na výsledcích vaší práce.

Při výběru RK si dejte na čas, vše dobře promyslete a hlavně buďte bez-starostí. 😊

Michal Korič

Telefon: +420 722 533 689
E-mail: koric@bez-starosti.cz

Porovnejte nabídky