Výsledky vyhledávání

Realitní makléř Ježíšmarjá!…těmito slovy mě uvítala spolužačka.

Nedávno jsme měli sraz po škole a na otočku tam přijela jedna z nás. Viděly jsme se po letech. Řekla bych i desítek let  a ona říká: „ Míšo, co děláš?“ a já ji odpovídám „jsem realitní makléřka“ a najednou na  mě vyskočilo něco velmi nečekaného v této podobě:

„ Ježíšmarjá realitní makléř, to jsou takoví hajzli….“ Na chvíli se lekla sama její prudérnosti a dodala… „ale to ty asi nejsi……….“

Její reakce byla tak spontánní, až mě to zarazilo a popravdě řečeno s tou silou, kterou to vyslovila jsem hledala, kde a co STRAŠNÉHO musela zažít s realitním makléřem, že její reakce na mě, kterou neviděla tolik let byla tak silná????

Sama, než jsem do této branže vstoupila, jsem neměla dobrý pocit z tohoto oboru, ale bylo to pouze přenesené, nic osobního jsem nezažila. Byly to povídačky z dob, kdy tady vládl ABSOLUTNÍ chaos a to nejenom v této branži.

Ale jak to bývá na dobré se rychle zapomene a pamatujeme si ty horší momenty. Bohužel, na pozitivní výsledku pracujeme roky a na ten negativní si zaděláme za pár chvil a to ještě na pěkně dlouho.

Proč to tak my lidé máme? Proč se nám ty dobré momenty vymažou tak rychle a ty špatné nám v hlavě zůstanou?

Je to jednoduché, protože sami máme takto nastavený mozek – o tom tady ale mluvit nyní nechci, to je spíše téma na jiný článek.

Pojďme se podívat na to, proč je právě tato branže tak neoblíbená, proč dosud nemá mantinely a proč dosud není ustanovena jako běžný  obor v této zemi?

Pojďme si dát dohromady pár faktů:

  1. Tento obor nemá klasické školní vzdělání, lidé se v tomto oboru vzdělávají navzájem – nechci říct, že to je špatně, mnohdy je to to nejlepší, neboť jsou to zkušenosti z praxe a také praxí prověřené
  2. Stát jako takový tento obor na úrovni vzdělávání ve školách nepodporuje, tedy jej může dělat každý ( řezník, elektrikář, ale také vysokoškolsky vzdělaný člověk) – tím chci říct, že úroveň sociálního vzdělání v tomto oboru je různorodá
  3. Když už nemá tento obor státní /soukromé vzdělání, realitní makléř neprochází žádnou státní zkouškou, která má parametry puncu, certifikace, státní zkoušky, zkrátka něco, pod co se podepíše komise, která buď „titul“ udělí nebo si zkoušku člověk zopakuje nebo tento obor nemůže vykonávat

Když se podíváme do různých oborů, které souvisí s makléřinou nemovitostí jako takovou a se kterou makléři spolupracují, každý z navazujících oborů MUSÍ mít nějakou školní výuku, státní certifikaci nebo doloženou zkoušku, bez které by svoji činnost nemohl dále vykonávat.

  1. Finanční poradce – kromě praxe musí mít zkoušky složené u ČNB, Které jej opravňují k možnosti toto vykonávat ( kdo ji nesložil – bohužel)
  2. Právník – kromě složení státní zkoušky na škole musí mít atestaci a být zapsaný v advokátní komoře
  3. Odhadce nemovitostí – většinou mají vystudovanou stavební fakultu a dodělané státní zkoušky na znalce s kulatým razítkem. Věřte, že tato zkouška není nijak lehká a musí u ní vědět ohromné množství technických detailů týkajících se nemovitostí
  4. Technický dozor – mnohdy to jde ruku v ruce s člověkem, který dělá i hodnocení energetické náročnosti nemovitosti a podívá se na dům jako na celek ze všech úhlů – opět složená státní zkouška
  5. Stavební firma, která se zabývá výstavbou nebo rekonstrukcí nemovitostí – pokud není majitelem nebo hlavním inženýrem vystudovaný člověk z oboru, tak má minimálně letitou zkušenost a z referencí prací je vidět jeho odbornost
  6. Daňový poradce – vzdělaný, většinou vysokoškolsky, ekonom, který má minimálně maturitní zkoušku

Jak v takto vzdělané konkurenci má uspět makléř, který nemá podporu státu jako právoplatný obor, bez dosud vymezených mantinelů?

A co má tedy udělat člověk, REALITNÍ MAKLÉŘ,  který ví, že pracuje poctivě? Že sice patří do skupiny, která se v minulosti nechovala v obchodě vždy čestně, ale přesto onen jedinec takový není a jen tady přetrvává nějaká nevole proti tomuto oboru z minulosti?

Co by měl dělat?

Dělat svoji práci nejlépe, jak umí, chovat se čestně, tak jak je to v rámci běžného života, dávat ze sebe více, než dostává a přes svoje poctivé jednání k sobě přitahovat stále více a více klientů, kteří ocení jeho přístup a znalosti.

Když nemohu něco změnit, viz postoj státu k této branži, mohu udělat jen to, že budu měnit sebe a tím i okolí kolem sebe a svým přístupem ukazovat, že já do skupiny „ TO JSOU TAKOVÍ HAJZLI“ nepatřím.

Napište mi, prosím, Vaši zkušenost a reakci s realitním makléřem. Sdílejte svoje zkušenosti, ať se už konečně překlopí směr negativní vlny vůči tomuto oboru, který patří k nejobsáhlejšímu oboru, co se týká znalostí vůbec – tak trochu stavař, tak trochu právník….. zkrátka musíte od každého vědět něco, protože se na to klient na prohlídce může zeptat.

Pokud chcete pomoci radou nebo nějakou informací ohledně nemovitosti, neváhejte se mi ozvat na mail: marinkova@bez-starosti.cz nebo na telefon +420 724 422 536

Porovnejte nabídky