Výsledky vyhledávání

Vše o dani z nemovitých věcíKdo musí daň platit?

Pokud jste v r. 2020 koupili nemovitost, je třeba do konce ledna 2021 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí . Daň pak stačí zaplatit do 31. 5. 2021, ta se pak platí každý rok, budou vám chodit složenky do schránky, tedy nemusíte na to vůbec myslet. Tudíž daňové přiznání již další rok nepodáváte.

V případě, že daň do 31. 1. 2021 nepodáte, může vám hrozit pokuta. Poslední termín úhrady bez pokuty a penále je 7. 7. 2021.

Možnost odkladu bez penále

Je tady však výjimka – v případě, že z důvodu karantény nebo nemoci jste tento termín nestihli, máte druhou šanci, a to do 1. 4. 2021, kdy můžete toto přiznání finančnímu úřadu doručit bez sankce.

Kde a jak podávám DP?

Pokud jste koupili v r. 2020 více nemovitostí, můžete je přiznat na jednom daňovém přiznání. Pokud jste koupili nemovitost v různých krajích, tak musíte udělat daňové přiznání na každý kraj zvlášť.

Daňové přiznání můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky (pokud vlastníte datovou schránku).

Platím daň i z již stávajících nemovitostí?

Ano, pokud nemovitost výrazně změníte (rekonstrukce, přístavba, přestavba, zvětšení plochy nemovitosti, změna charakteru – z pole je stavební parcela…), je vaší povinností toto ohlásit na FÚ, neboť tímto se mění velikost a hodnota, čímž je úřadem vyměřena nová, jiná výše daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání se týká i těch, kteří nemovitost dostali darem nebo zdědili.

Z čeho se tedy daň platí?

Daň z nemovitosti se platí jak u pozemků, tak u staveb a bytových jednotek. Jedná se o pozemky vedené v katastru nemovitostí a budovy vedené v příloze Zákona o dani z nemovitých věcí.

Je nás více majitelů – co máme dělat?

Pokud nemovitost vlastní více majitelů, daň se může podat pouze jednou a to tam, kde se nemovitost nachází. Např. nemovitost je v Praze a jeden majitel také, další 4 majitelé jsou v západních Čechách, na severu Moravy, na jihu Moravy a v jižních Čechách, tak po dohodě stačí udělat jedno DP a zaplatit jednou částkou.

Může se stát, že se nelze dohodnout, tak podejte DP za svůj díl samostatně, i to lze, nebo za další 2 z celkem 5, kteří se domluví – i toto všechno lze.

 

Jelikož je vše možné a situace a zákony se průběžně upravují, vždy si aktuálně zjistěte, jak daná situace nyní vypadá. Tyto informace jsou psané v lednu 2021 a jsou platné pro nemovitosti zakoupené v r. 2020.

 

Potřebujete poradit při prodeji nemovitosti? Využijte hodinové konzultace zdarma.

Neváhejte mě kontaktovat.

Michaela Marinková
+420 724 422 536
marinkova@bez-starosti.cz

Porovnejte nabídky