Výsledky vyhledávání

Za kolik prodám svou nemovitost?Všude kolem slýcháme zprávy, že nemovitosti šly s cenou nahoru. To sice ano, to musím dát za pravdu, že to tak je, někde to je i o 30 %. Je to dáno hlavně nízkými úroky u hypoték. Nicméně nic by se nemělo přehánět.

Moje častá otázka při náběru nemovitosti je:

Kolik byste si za nemovitost představoval?

Odpovědi jsou sice různé. U starších občanů to je spíše tak, že většinou netuší nebo dokonce nemovitost podhodnotí.

Ale nejčastěji slyším nadhodnocené ceny. Dopředu už tuším, když se jednu na určitou nemovitost podívat, tak jakou má zhruba hodnotu.

Udělám si hrubý odhad nemovitosti z toho, co vyčtu z veřejně dostupných zdrojů a vím, že např. se tato nemovitost pohybuje okolo 4-5 miliónů, tak s tím to tam jedu, že na místě po shlédnutí a sepsání vybavení a rekonstrukce si cenu upřesním.

Majitelé jsou těmi zprávami o zvyšování cen nemovitostí tak „zmatení“, že cenu opravdu přemrští. A chtějí za takovou nemovitost, která má opravdovou hodnotu maximálně do 5 miliónů, třeba 7 miliónů i více a řeknou, že pod tuto cenu nejdou.

V tu chvíli je to pak na komunikativnosti makléře, jak se s touto situací vypořádá.

Lidé to srovnávají, byť jsou na dědině, s byty ve městě, a to s novostavbami. Navíc srovnávají byt v centu města s domem na kraji města. A tak podobně.

Starší dům na dědině okolo Olomouce se pohybuje někde okolo 25 000 Kč/m2  a nové byty (novostavby) v Olomouci stojí 55 0000 Kč/m2. Je to skoro 50 % rozdíl v ceně. Pro některé to může být zděšení, ale je to tak.

Většinou majitelé časem pochopí, že takto nemůžou o své nemovitosti přemýšlet, a že hodnota nemovitosti bude třeba okolo těch zmíněných 5 000 000 Kč.

Kdybych se nepokusil to majitelům vysvětlit a nechal to být a řekl majiteli, že za tuto cenu to je nemožné prodat a že to do toho nejdu, tak bych to za chvíli viděl někde v inzerátu u jiné RK za zmíněných 7 000 000 Kč.

To by mi nevadilo, ale spíše by mě bylo líto majitele, protože některé RK, a na to si dávejte pozor, mají ve smlouvě, že mohou cenu po nějaké době snížit a za tu cenu to také prodat, takže by majitel mohl přijít o hodně peněz. Protože taková RK by to potom stáhla na 4 000 000 Kč a za tuto cenu by to prodala rychle a majitele by tak připravila o celkem velkou částku.  Samozřejmě by mohl odmítnout, ale i tak by platil RK nějaké penále, které by mohly být i řádově ve statisících.

Doporučuji,nechejte si zpracovat tržní odhad nemovitosti od makléře. Já osobně ho dělám zdarma, takže vás to nic nestojí a hned víte, jak na tom vaše nemovitost cenově je. Poradím i jak navýšit cenu, co vylepšit atd. a hlavně není to podmíněno tím, že musíte přes mě nemovitost prodat.

Jinak přeji, abyste dobře a BEZ STAROSTI ohodnotili svoji nemovitost a prodali za maximální možnou cenu 😊

Michal Korič
Telefon: +420 722 533 689
E-mail: koric@bez-starosti.cz

 

 

 

Porovnejte nabídky