Výsledky vyhledávání

Zákon o realitním zprostředkováníPrezident České republiky podepsal 8.1.2020 zákon o realitním zprostředkování, a i když jsem si o zákoně již dávno spoustu informací načetl, tak jsem se včera vydal na seminář zabývajícím se tímto zákonem.

Pokud chcete vědět alespoň pár zásadních věcí, které zákon obsahuje, tak čtěte dál.

Rád bych se zmínil o tom, že realitní zprostředkování se tímto zákonem stane vázanou živností a vstup pro nové realitní makléře bude tedy značně obtížnější. Složitější vstup do profese je určitě vítám a je to krok vpřed, ale co zákon extra neřeší jsou stávající makléři. Aby člověk nemusel skládat žádnou certifikaci, stačí prokázat praxi 3 roky a maturitní vysvědčení, na základě kterého pak makléř dostane vázanou živnost. Většina makléřů na trhu toto splňuje, a tak se žádná větší čistka nechystá, proto tak budeme stále čekat až tito makléři umřou hlady a dají se na jiný byznys. Já osobně bych tedy uvítal pravidelné zkoušky pro všechny makléře, ale já do toho nemám co kecat😊

Jako další věc, která se mi líbí a spousta „dinosaurů“ s tímto bude mít problém, je povinnost uzavřít s klientem písemnou smlouvu. Do dnes hromada makléřů žádné smlouvy nepodepisuje a dle jejich slov je podání ruky a ústí dohoda lepší. Já osobně nepracuji bez výhradní smlouvy o zprostředkování a to proto, abych ochránil sebe i svého klienta.

Podle nového zákona mohu uzavřít výhradní smlouvu pouze na 6 měsíců a o prodloužení této smlouvy mohu začít jednat až 3O dní před jejím koncem. Smlouva na dobu neurčitou nemůže být výhradní a její výpovědní lhůta je jeden měsíc.

A víte proč byste neměli uzavírat  smlouvu o zprostředkování s více realitními makléři, ale měli byste podepsat výhradní smlouvu pouze s jedním makléřem?

No přece protože makléři vzniká nárok na provizi už při obstaraní záležitostí, a pokud vaší nemovitosti inzeruje více makléřů a přijdou za vámi dva nebo tři s kupujícím, tak nárok na odměnu mají všichni.

Další z novinek je povinnost makléře sjednat si pojištění odpovědnosti, a to do výše 1 750 000 Kč pro makléře a 3 500 000 Kč pro s.r.o. neboli realitní kancelář. Pro veřejnost může tato pojistka být vnímána velmi kladně, ale abych ji mohl objektivně zhodnotit, tak ji nějaká pojišťovna bude muset začít nabízet, protože bych si musel přečíst, co vše tato pojistka kryje.

Zákon dále upravuje úschovu peněz finančních prostředků, což je velice důležitá věc. Doposud mohl úschovu finančních prostředků provádět v podstatě kdokoli a jsou tady subjekty, které to velice mrzí, že už to tak jednoduché nebude. Já osobně nedělám žádnou transakci bez advokátní úschovy, ale představte si, že vás makléř nechá poslat peníze za nemovitost na běžný účet společnosti. Na účet, který není nijak oddělený od ostatních financí a dělá si s vašimi penězi co chce po dobu, než dojde k převodu vlastnického práva nemovitosti. Asi je vám jasné, jak je to nebezpečné a co všechno se může stát.

V zákoně je spousta dalších drobných úprav, ale snad jsem shrnul to nejzásadnější.

Sám jsem zvědav, co vše zákon realně přinese, ale určitě je to krok vpřed a postupně se realitní zprostředkovatelé budou posouvat na mnohem vyšší úroveň.

Přeji hezký den a pokud vás něco zajímá ohledně prodeje nemovitostí, tak se kdykoli ozvěte.

 

Porovnejte nabídky